ALES 2017 Ne Zaman Açıklanacak?

0
666
ÖSYM SINAVLARI
ÖSYM SINAVLARI

Akademik personel ve lisanssüstü eğitime giriş sınavı olan (2017-ALES) sınavlarının da sonuçları da heyecanla beklenmeye başlanırken soruların ve cevapların da ne zaman yayınlanacakları şimdiden adaylar tarafından merak konusu olmaya başlamıştır. Türkiye’de lisansüstü eğitim ve akademik personel ve lisans üstü eğitim giriş sınavı senede 2 defa tüm Türkiye’deki sınav merkezlerinde yapılmaktadır. Sınavının soruları da heyecan ile beklenmektedir. Akademik personel ve lisans üstü eğitim ilkbahar sınavının sonuçları da öğrenci seçme yerleştirme merkezinin resmi internet sayfasında açıklanacaktır. Peki Akademik personel ve lisansüstü eğitim sınavı soru ve cevapları açıklandı mı? Sınav sonuçları ne zaman açıklanacaktır?Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından yıl içerisinde ilkbahar ve sonbahar olmak üzere iki defa gerçekleştirilmekte olan akademik personel ve lisansüstü eğitiminin giriş sınavının 2017 yılının ilk sınavı 7 Mayıs Pazar günü gerçekleşmiştir. Akademik personel ve lisansüstü eğitim sınavında testin Sayısal-1 ve Sayısal-2 ile Sözel-1 ve Sözel-2 bölümlerinde adaylara da 40’ar soru yöneltilmiştir.

Akademik personel lisansüstü eğitim sınavı’nın baraj puanları yüksek öğretim kurumlarında (YÖK) öğretim personeli olaraktan, okutman, araştırma görevlisi yanı sıra uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kontejanlarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte ve yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek olan adayların seçiminde yer almaktadır.  Sınavdan alınmış olan puanlar ise sonuçların açıklandığı tarihten itibaren üç sene geçerliliğini koruyacaktır.ALES SORULARI VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANACAKTIR?

7 Mayıs Pazar günü gerçekleşmiş olan akademik personel lisansüstü eğitim sınavına sınavına girmiş olan adaylar için sonuçların ve soruların açıklanacağı tarihi merak edilmektedir. Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezinin takvimine ALES sınav sonuçlarıda 8 Haziran 2017’de açıklanacaktır. ALES soruları ve cevaplarının ise sınavın hemen sonrasında15 gün içerisinde yayımlanması beklenmektedir.

Adaylar sınav sonuçlarını ise, Türkiye Cumhuriyeti. Kimlik/Y.U. numaraları ve şifreleri ile birlikte Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezinin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamalarından sınav sonuçlarını öğrenebileceklerdir.