Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Nedir?

0
959
Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Nedir?
Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Üniversite Tercihi yapacak adayların meslek tercihi yaparken o meslek hakkında detaylı ve geniş bilgi sahibi olup dogru tercihte bulunmaları gerekmektedir.Bu Bölümü tercih yapacak arkadaşların YGS ( Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ) na girmeleri yeterli olacaktır. Üniversite tercihi yapacak arkadaşların  YGS-2 puan türünden tercih yapmaları yeterli olacaktır.Programın Amacı

Diş Hekimlerine yardımcı edebilecek, laboratuvar aşamalarını sürdürebilecek, nitelikli ve teknik öğrencilerin yetiştirilmesidir. Diş hekimi muayenehanelerinde, kamu veya özel sektörlerde kişilere ait diş polikliniklerinde diş hekiminin tüm iş yeri çalışmaları için gerekli ortamı hazırlayacak, hasta tedavisi sırasında yardımcı olabilecek, bununla birlikte hasta kabul kısmında da sorumluluk alabilecek “Diş Hekimliği Klinik Yardımcı ” elemanların yetişmesidir . Programın öğretim dili tamamen Türkçe’dir. Isteyen öğrenciler bir sene süre ile İngilizce Hazırlık Eğitimi alabilmektedirler.Çalısma Alanları

Ağız ve diş sağlığı bölümünü okuyup başarılı bir şekilde mezun olan öğrencilerin (ağız ve diş sağlığı teknikeri) nin bireysel olaraktan çalışma imkanına sahip olmamakla birlikte diş kliniklerinde, hastanelerin diş sağlığı bölümlerinde veya kamu kuruluşlarında kendilerine çalışma imkanı bulabilirler.

Programı başarı ile bitiren öğrencilere Ön Lisan Diploması ve Sağlık Teknikeri  (Ağız ve  Diş Sağlığı)  ünvanına sahip olacaklar.

Meslek hakkında bilgiler;

Öğrenimi 2 sene sürmekle beraber, Asıl olarak Diş hekimi yardımcısı hemşire yetiştirmek hedefleniyor. Genelde kız öğrenciler tercih ediliyor. Hem 1 hem de 2. sınıflarda öğrenciler Diş Hekimliği Fakültesi bünyesindeki staj yapabiliyorlar. Mezun öğrencilere sağlık teknikerleri diplomasına sahip oluyorlar. Devlet hastanesi ve özel hastaneler de çalışma imkanları oldukça fazla.