5. Sınıflara Arnavutça ve Boşnakça

0
663
Arnavutça

5. Sınıfa gelmiş tüm öğrenciler, Arnavutça ve Boşnakça’yı seçmeli ders olarak alabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Trakya Üniversitesi, Arnavut ve Boşnak dillerinin dersleri için müfredatı hazırlayacak kurum olarak belirlendiMilli Eğitim Bakanlığından Arnavutça ve Boşnakça Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu yaptığı açıklamada Arnavut ve Boşnak dilleri seçmeli dersleri için müfredat konularını Trakya Üniversitesi’nin düzenleyeceğini belirtirken, “Biz Boşnakça ve Arnavutca’ya bir yabancı dil olarak bakmıyoruz. Ortak medeniyet bağımızı kuran dillerden. Bosna Hersek’te 6 bin Boşnak öğrenci Türkçe öğreniyor, biz de diyoruz ki ‘Bizim çocuklarımız da onlara Dobri Dosli diyebilsin, temel seviyede onlara hitap edebilsin’ Bu da bizim açımızdan bir kültürel buluşma olarak değerlendirilecek diye ümit ediyorum.” şeklinde sözlerine devam etti.

Balkan Dilleri Ortak Mirasımız

Trakya Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesinin misyonunun balkanlar olduğunu belirtirken, Arnavut ve Boşnak dillerinin müfredata sokulması konusunda kendilerine verilen görevin gurur vereci olduğuna değindi.