2018 YKS Başvuruları Nasıl Yapılır – Sınav Ücretleri Ne Kadar?

0
178
2018 YKS Başvuruları Nasıl Yapılır - Sınav Ücretleri Ne Kadar?
2018 YKS Başvuruları Nasıl Yapılır - Sınav Ücretleri Ne Kadar?

Birçok kişinin hayali olan üniversiteye giriş sınavı ve sonrasında yerleşmek istediğin üniversitenin kilit noktası için sınav sisteminin yeni ismi 2018 YKS için ortalama 4 ay gibi bir süre kalırken YKS başvuru işlemi ÖSYM resmi sayfası ile yapılabiliyor. Ayrıca geride bıraktığımız 2 Mart günü start alan ve 8 Mart tarihinde biteceği belirtilen YKS 2018 üniversite sınavı başvurusu, birçok aday öğrenci için üniversiteye giriş noktası olacak. Bunlarla birlikte 2018 YKS başvuru ücreti ne kadar olacak ve Sınav Ücreti Nereye Yatacak? İşte, YKS 2018 ile ilgili detaylar bu özel yazımızda..2018 YKS Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak bilinen (YKS) ÖSYM üzerinden 81 ilde birçok noktada aday olan üniversite sınavı sonrasında üniversite hayali kuranlar için hazırlanmakta. Yeni adı ile ilk defa bu sene adayları ile buluşacak olan YKS başvurusu için, ülke çapında birçok aday müracaat ederek sınava girebilecek. 2018 Yılı YKS başvurusu için yapılması gereken önemli adımlar;

Daha önce sisteme kayıt yaptıranlar için;1-ÖSYM resmi sayfasına (www.osym.gov.tr) üzerinden erişerek giriş yapın. 

2-Tarayıcınız masa üstü üzerinden giriş yapıyorsanız erişim sağladığınız siteden sağ üst alanda bulunan e-işlemler kısmına tıklayın ardından aday işlemleri seçeneğine ulaşın. Mobilden giriş yapanlar için bu kısım sağ üstte yer alacak olan üç çizgiye giriş yapıp sonra ortaya çıkacaktır.

3-Açılan Kısımda YKS sınavına giriş yapın

4-Ekrana gelen ekranda 2018 YKS sınav ücretinin ödenebileceği belli banka şubeleri ve bazı ATM’ler önünüze çıkacağı belirtilmekte. Sizin için en uygun görünen kısımları not alarak ödemenizi ÖSYM internet sayfasındaki ödeme sistemini kullanarak yapabilmeniz de mümkün.

5-Yer alan bilgileri detaylı bir şekilde okuduktan sonra “Başvuru Yap” düğmesini kullanarak tıklayın.

6-Yer alan kullanıcı adı ile şifrenizi girerek sisteme girişinizi tamamlayın. 

7- Sonrasında sisteme giriş yaptıktan sonra önünüze “Sistemde geçerli bir fotoğrafınız bulunmamaktadır. Başvuru için bir başvuru merkezine gitmeniz gerekmektedir.” yazısı gelirse, en yakın başvuru merkezine doğrudan müracaatta bulunmanız gerekecektir.

8- YKS 2018 için başvurunuzu, sol kısımda yer alan “Başvuru Sürecindekiler” olrak görünecek olan 2018-YKS kısmına giriş yapıp bitirmeniz de mümkün.

Sınavlara hazırlıkta YKS Matamatik için hayli zorluk yaşayanlar ve konuya yabancı olanlar için YKS Matematik Çalışma Konuları isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sisteme hiç kayıt yaptırmamış olanlar için;

Henüz sisteme giriş yapmamış olan adaylar için bu işlemi size yakın ÖSYM başvuru merkezi ile gerçekleştirmeniz mümkün.

2018 Yılı YKS Ödemesi İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

2018 Yılı YKS sınavına başvuran adaylar yapılan seçimlerde tercih edilen oturumlara bağlı şekilde sınav ücretini ÖSYM kılavuzunda ifade edilen mevcut bankalardan herhangi birine ya da ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet sayfası üzerinden kredi kartı/banka kartı ile belirtilen süresi içinde ödenebilecektir.