2017 LYS Tercih Sonuçları Açıklandı!!!

0
618

2017 LYS Tercih Sonuçları Açıklandı!!! Kayıt İçin Hangi Belgeler Gerekli? İşte Detaylar!!!

2017 LYS’ye giren milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği sonuçlar ÖSYM’nin resmi internet sayfasında açıklandı. Sonuçlara www.osym.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Sonuçlar için tıklayınız…Sonuçların açıklanmasıyla birlikte tüm adaylar ”üniversite kayıt tarihleri ne zaman” sorusunun cevabını merak etmeye başladı. Kayıtlar ÖSYM’nin sitesinde daha önceden bildirilen kayıt takvimine göre yapılacak. İşte detaylar…

Kayıt İçin Gerekli Belgeler

1- Adayın ÖSYS Sonuç Belgesi,
2- Diploma aslı veya yeni tarihli mezuniyet belgesi ( Aday ek puandan yararlanarak yerleşmiş ve alan/kol/bölümü diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, ek puan esas olan okul ve alan/kol/bölümden mezun olduğunu gösterir resmi belge ),
3- Nüfus cüzdanının onaylı örneği,
4- İkametgâhı ile ilgili beyanı,
5- Askerlik şubesinden alınacak ” Fakülte veya yüksekokula kaydolmasında bir sakınca olmadığı ” na dair belge,
6- Son altı ay içinde çekilmiş önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde 12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf,
Kayıttan önce belirlenip ilan edilecek diğer belgeler.E-Kayıt Nasıl Yapılır?

2017 yılı LYS yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile beraber kayıt yapmaya hak kazanan adaylar 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında kazandıkları üniversite bölümlerine elektronik kayıt (e-kayıt) yapacaklar. Kayıt yapmaya hak kazanan öğrenciler E-Devlet şifreleri ile “turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” internet adresine giriş yaparak üniversiteye e-kayıt yapabilecektir.

Üniversitelere Kayıtlar Nasıl Yapılacak?

Üniversitelere kayıt işlemleri ise 11-16/14-18 Ağustos 2017 tarihlerinde yapılacak. Adaylar yerleştikleri üniversitelere bizzat kendileri giderek istenilen belgelerle birlikte başvuru yaparak kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerdir.
Önemli Not: ÖSYM’nin belirlediği süre içerisinde kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt hakkını kaybedebilir.

Peki LYS Ek Yerleştirmek Ne Zaman Başlayacak?

2017 LYS tercih sonuçlarının açıklanması ile kayıt yapmaya hak kazanan adayların kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra, üniversitelerce boş kalan kontenjanlar duyurulacak. Boş kontenjanların duyurulması ile yerleşemeyen adaylar için LYS ek yerleştirme işlemi yapılacak.

İnternetten Yapılacak İşlemlere Dair Önemli Hatırlatmalar!!!

1- E-devlet sistemi üzerinden e-kayıt yapılabilecektir.
2- E-kayıt öğrencilerin isteğine bağlı olup zorunlu değildir.
3- E-kayıt işlemi 2017-2018 öğretim dönemi için YÖKSİS sistemi üzerinden ÖSYM temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacaktır.
4- Kayıt yapmaya hak kazanan adaylar e-devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr adresinden YÖK Başkanlığı kısmından kayıt yapabilecektir.