2016 Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2016 Üniversite tercihleri 4 Ağustos 2016 23:59'da son bulmuştu. Üniversite adayı öğrenciler kendilerine en uygun üniversite ve bölümleri seçip tercihlerini yaptılar ve 2016 tercih sonuçları için heyecanla beklemeye başladılar. Öğrencilerin bu dönemde en çok merak ettiği şey ise doğal olarak: 2016 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

0
1529
Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2016 Üniversite tercihleri 4 Ağustos 2016 23:59’da son bulmuştu. Üniversite adayı öğrenciler kendilerine en uygun üniversite ve bölümleri seçip tercihlerini yaptılar ve 2016 tercih sonuçları için heyecanla beklemeye başladılar. Öğrencilerin bu dönemde en çok merak ettiği şey ise doğal olarak:2016 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

2016 Tercih sonuçları için artık nefesler tutuldu. 2016 LYS Sonuçları 18 Temmuz’da açıklanmıştı. Sonuçların açıklanmasının ardından öğrenciler üniversite tercihleri için koşuşturmaya başladılar. Tercih dönemi de son buldu ve şimdi sıra üniversite yerleştirme sonuçlarında. ÖSYM henüz resmi olarak yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurmadı. Ancak tercih sonuçları bir hafta içinde açıklanacaktır. 

2016 Üniversite Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

Tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte bir yüksek öğretim programına yerleşen öğrenciler kazandıkları üniversitelere kayıt yaptırmaya başlayacaklar. Üniversite kayıt tarihleri ise 15-19 Ağustos 2016 olarak açıklandı. Devlet üniversitelerine elektronik kayıt yaptıracak öğrenciler için kayıt tarihleri 12-16 Ağustos olarak belirlendi. Belirlenen tarihler arasında kayıt için başvurmayan ve kayıtlarını tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yaptıran adaylar üniversitelerinin duyurduğu tarihlerde gerekli evraklarını tamamlayıp üniversitelerine iletmeleri gerekmektedir.

Henüz ortaöğretim kurumlarından mezun olamamış vermesi gereken ders veya sınav bulunan adayların kayıtları geçici olarak yükseköğretim kurumuna yapılacaktır. Fakat aday 30 Aralık 2016 tarihine kadar bir ortaöğretim kurumundan mezun olduğuna ilişkin belgeyi üniversitesine iletmezse geçici kaydı iptal edilecektir.

Ek Yerleştirmeler

Yükseköğretim kurumlarına yapılan yerleştirmeler sonucunda boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. 2016 ÖSYS sonuçlarına göre (Sınavsız Geçiş dahil) yapılan yerleştirme sonucunda boş kalan ve kaydolmama nedeniyle dolmayan bu kontenjanlar için Ek Yerleştirme yapacaktır. Sınavsız geçiş dahil bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler Ek Yerleştirme yapamayacaklardır.