11. Sınıf Rehberi: YGS Çalışmak

1
2952
11. Sınıf Rehberi
11. Sınıf Rehberi

11. Sınıf Rehberi‘nde şimdiki konumuz: 11. Sınıfta YGS Çalışmak. YGS’ye bir sene kalmasının verdiği heyecanla 11. sınıf öğrencileri yavaş yavaş YGS çalışmaya yöneliyor. 11. sınıfta YGS nasıl çalışılmalı? yazımızda buna yönelik tavsiyeleri göreceksiniz.Paniğe gerek yok. YGS’nin tamamını 11. Sınıfta bitirmeye zorlamaya da gerek yok. Önceliğimiz yukarıda anlattığımız şeyler. Daha sonra YGS’nin bizim için önemli kısımlarını halletmeye başlayabiliriz. Sene içinde okul derslerinin dışında 2-3 gün belirli saat aralıklarında YGS’ye zaman ayırabilirsiniz.

Sene başından itibaren YGS’ye başlarsınız seneye de çalışacağınız için YGS’den sıkılabilirsiniz. Bu yüzden sene ortalarına doğru çalışmaya başlayabilirsiniz.Sayısal ve Eşit Ağırlık öğrencileri için Matematik ve Geometri yadsınamaz derecede öneme sahip. YGS’de 30 Matematik, 10 Geometri sorusu cevaplayacaksınız. LYS’de ise 50 Matematik ve 30 Geometri sorusu sizleri bekleyecek. YGS Matematik ve YGS Geometri için birer konu anlatımı ve birer soru bankası alın. Önce konu çalışması sonra sağlamlaştırmak için soru çözümü şeklinde çalışın.

Kaynaklarınızı seçerken şu an bulunduğunuz seviyeye uygun olarak seçin. Ne çok zor ne çok kolay. Temeliniz yok ise ilk adım kitapları gibi çeşitli basit kaynaklara yönelebilirsiniz.

Kendinize konu ve soru hedefi koyun. Bu hafta Temel Kavramlar tamamen bitecek, tüm testleri çözülecek gibi.

YGS 2018
YGS 2018

YGS Matematik ve Geometri’nin dışında alanınıza göre, şimdiden çalışmanız gerektiğini düşündüğünüz bir ders seçin. Sayısallar için Fizik veya Biyoloji olabilir. Bu derse de yine aldığınız kitaplardan sistemli şekilde ilerleyin.

Matematik gibi çok önemli bir ders de Türkçe. Ayrıca her alandaki öğrencinin YGS’de mutlaka yapması gerekiyor. Türkçe için bir paragraf kitabı alıp boş zamanlarınızı rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. Sizi çok fazla zorlamaz da. Hem hız hem de anlama ve yorumlama kabiliyetinizi geliştirir. YGS Türkçe’de ihtiyacınız olan şeyler bunlar zaten.

Deneme konusuna gelince, şimdiden sık sık deneme çözecek kadar YGS bilginiz sağlam olmayabilir o yüzden ayda bir isterseniz kendinizi deneyebilirsiniz. Seneye bol bol deneme çözeceksiniz zaten.

Günlük 100-150 soru çözmeniz gayet yeterli olacaktır.

11. Sınıftan itibaren üniversite hazırlık sürecinde başarılı olmak için yapmanız gerekenleri anlatmaya çalıştık. Hedefi yüksek olan öğrenciler anlattığımız gibi işi sıkı tutarsa hedeflerini rahatlıkla gerçekleştirebileceklerine inanıyorum. 11. Sınıf rehberi yazımız hakkında yorumlarınızı aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz. Bizlerden istediğiniz başka yazılar varsa da yorum yazabilirsiniz.