11. Sınıf Rehberi: Genel

0
1975
11. Sınıf Rehberi
11. Sınıf Rehberi

Merhaba sevgili arkadaşlar. Bu yazımız, 11. Sınıf öğrencileri için rehber niteliğinde olacak. 11. Sınıfı nasıl daha verimli geçirebilirsiniz, 11. Sınıfta YGS LYS çalışmak gibi konuları ele alacağız. 9. Sınıfta Teog sınavını atlatmanın ve liseye geçmenin rehaveti ile fazla ders çalışmamış olabilirsiniz. 10. Sınıfta da lise ortamına alışmanın verdiği rahatlıkla çoğu kişi yine derslere fazla önem vermemiş olabilir. Korkmanıza gerek yok, çoğu kişi için durum böyle. Fakat 11. Sınıf artık toparlanmanızın gerektiği, yavaş yavaş geleceğinizi şekillendirmeye başlayabileceğiniz önemli bir sınıf. Bu yüzden 11. Sınıfta aklınızı başınıza toplayıp, ipin ucunu kaçırmadan çalışmaya başlamanız gerekiyor. ÖSYMRehberim 11. Sınıf öğrencilerine yol göstermek için 11.Sınıf Rehberi’ni sizler için özenle hazırladı.11. Sınıfta Yapmanız Gerekenler

Birincil önceliğiniz tabi ki 11. Sınıf konuları olmalı. Bazı öğrenciler YGS LYS sınavlarının kendileri için yaklaştığı düşüncesiyle okul dersleri yerine YGS LYS çalışmaya yönelebilir. Ancak 11. Sınıfı bırakıp bunu yapmak son derece yanlış. 11. Sınıf konularından LYS’de oldukça çok soru yer alıyor. LYS için kilit senelerden birisi bu sınıf. Önceliğimiz okulda işlediğimiz konular olmalı.

Okuldaki dersi dikkatli dinleyin ve derste konuyu anlamaya çalışın. Anlamadığınız noktayı öğretmene sorun, soramıyorsanız arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Onu da yapmıyorsanız eve gittiğinizde ya kitaplardan ya da konu anlatım videolarından eksik noktanızı kapatın.Her ders için bir 11. Sınıf soru bankanız olsun. Dershane veya özel bir kursa gidiyorsanız elinizde bulunacaktır zaten, ekstra almanıza gerek yok. Çözebileceğiniz kadar kitabınız olsun, heves edip boşuna gereksiz kitap almayın.

Okulda işlediğiniz konuyu eve gidince mutlaka tekrar gözden geçirin. Tekrar, hep yapmanız gerektiği söylenen ama yapmak istemediğiniz bir şey olabilir. Ama tekrar etmediğiniz bilgiler aklınızdan uçup gidecektir. Bu yüzden kendinize göre bir tekrar yöntemi geliştirin. Özet çıkarma, video izleme, konuyu tekrar okuma gibi yöntemlerden kendinize en uygun olanını bulup tekrar yapın.

Ders Çalışmak

İçinizden gelmiyorsa kendinizi motive edecek bir şeyler bulun. Sizi motive edecek şeylerden en önemlisi ne yapmak istediğinizin farkında olmaktır. Böylece kararlı olursunuz ve azimli bir şekilde yolunuzda ilerlersiniz. Yeni renkli kalemler, not kağıtları, not defteri, kalemlik gibi eşyalarla dahi motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

Konuyu iyice kavradıktan sonra yukarıda söz ettiğim soru bankalarının ilgili bölümlerini ertelemeden çözün. Anladığınız konuyu iyice pekiştirmiş ve sağlamlaştırmış olacaksınız. Seneye sınava hazırlanırken yine bir tekrar ve soru çözümü ile konuyu hemen hatırlarsınız ve çok uğraşmanıza gerek kalmaz.

Okulda dersi dinleme, tekrar, soru çözümü şeklinde sisteminizi oluşturdunuz. Bu çalışma sistemini koruyup düzenli çalışmayı alışkanlık haline getirmeniz hem bu sene için hem de sınava hazırlık senesi için çok faydalı olur.

11. Sınıfı sağlam tutarak LYS’yi de sağlamlaştırmış olacaksınız. Bu kısmı kafamızda netleştirmiş olalım.

Diğer bir sorun ise önceki yıllardan eksik konularımız.  9. Sınıf konuları zaten YGS konularından oluşuyor. YGS konularına çalışırken 9. Sınıf eksiğiniz kapanmış olacak. Peki ya 10. Sınıftaki eksik konularınızı ne yapmanız gerekiyor?

12. Sınıfta sıfırdan 10. Sınıfa çalışmak yerine şimdiden adım atabilirsiniz. 12. Sınıfta 10. Sınıfı daha önce çalıştığınız için kısa tekrarlarla bu konuları kolayca hatırlarsınız. 11. Sınıflar (bu sene 11. Olacaklar) yazın YGS çalışmak yerine 10. Sınıfta yapamadıkları konuların üzerine düşse daha yararlı olur. Halledebildiğiniz kadar 10. Sınıf eksiklerinizi tamamlayın. YGS’yi sene içinde çalışmaya başlarsınız zaten.

11. Sınıf Rehberi yazı dizisinin diğer yazısı: 11. Sınıf Rehberi: YGS Çalışmak 

11. Sınıftan itibaren üniversite hazırlık sürecinde başarılı olmak için yapmanız gerekenleri anlatmaya çalıştık. Hedefi yüksek olan öğrenciler anlattığımız gibi işi sıkı tutarsa hedeflerini rahatlıkla gerçekleştirebileceklerine inanıyorum. 11. Sınıf rehberi yazımız hakkında yorumlarınızı aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz. Bizlerden istediğiniz başka yazılar varsa da yorum yazabilirsiniz.